tnf
13 بهمن 1401 - 10:55

تحولات اوکراین| هشدار درباره خطر رویارویی قدرت‌های بزرگ هسته‌ای

نشست شورای امنیت در سالگرد حمله روسیه به اوکراین، تعداد پناهندگان اوکراینی در اروپا از ۸ میلیون نفر فراتر رفت، حمایت سازمان ملل از حضور ورزشکاران روس در مسابقات جهانی و مشکل آمریکا در حفظ وحدت بین اعضای ناتو ، از مهمترین رویدادها پیرامون جنگ هستند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، مشارکت روزافزون آمریکا، فرانسه و انگلیس در درگیری نظامی در اوکراین و ادامه ارسال سلاح های غربی به کی‌یف که از آنها برای گلوله باران  مناطق غیرنظامی در دونباس استفاده می شود، خطر واقعی بروز یک درگیری مستقیم بین قدرت‌های هسته‌ای را ایجاد کرده است. این مسئله از سوی هیئت نمایندگی روسیه در نشست عمومی کنفرانس سازمان ملل در مورد خلع سلاح بیان شد.

دیپلمات‌های روسی به افزایش هرچه بیشتر مشارکت فرانسه، آمریکا و انگلیس در درگیری در اوکراین اشاره کرده و گفتند: «این کشورها با مشارکت عمیق خود در رویارویی نظامی در اوکراین از طریق تأمین تسلیحات، اعزام مزدور، آموزش نیروهای نظامی و ارائه اطلاعات نظامی، خطر واقعی ایجاد یک درگیری مسلحانه مستقیم بین قدرت‌های هسته‌ای را افزایش داده‌اند».

اعضای هیئت روسی تاکید کردند: علاوه بر این، با توجه به اینکه کشورهای غربی همچنان به ارسال سلاح به اوکراین ادامه می دهند، غیرنظامیان در دونباس هر روز بوسیله این تسلیحات کشته می شوند. آنها افزودند که چنین حمایت نظامی از کی‌یف با اظهارات نمایندگان فرانسه، ایالات متحده و بریتانیا در مورد حل و فصل دیپلماتیک مناقشه در تضاد است.

چند روز پیش، نشریه آمریکایی The American Conservative در مقاله‌ای هشدار داد که خط مشی مقامات واشنگتن در قبال درگیری نظامی کنونی در اوکراین، ایالات متحده را به سمت آغاز جنگ جهانی سوم سوق خواهد داد. این نشریه یادآور شد که شهروندان عادی تصور واقعی از مقیاس و عواقب آنچه در حال وقوع است، نداشته و به درستی نمی دانند که در اوکراین چه می گذرد.

ضمن اینکه، جدیدترین نظرسنجی انجام شده در ایالات متحده پس از اعلام عرضه تانک های آبرامز به اوکراین، نشان داده که سهم طرفداران حمایت بیشتر از کی‌یف در میان شهروندان آمریکایی برای نخستین بار به زیر 50 درصد رسیده است. بر اساس این اطلاعات، 47 درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی گفتند که کنگره نباید بودجه و تسلیحات بیشتری در اختیار اوکراین قرار دهد. این نظرسنجی همچنین نشان داد که نیمی از آمریکایی‌ها (50 درصد) سیاست جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در درگیری در اوکراین را تایید نمی کنند و تنها 41 درصد از عملکرد وی راضی هستند.

 دونالد ترامپ، رئیس‌ جمهوری سابق آمریکا نیز پیش از این اعلام کرد که بشریت در آستانه یک جنگ جهانی سوم قرار گرفته که سیاست اشتباه دولت جو بایدن مسبب این وضعیت شده است. ترامپ مطمئن است که اگر در سال 2020 دوباره انتخاب شود، هیچ درگیری نظامی بین روسیه و اوکراین بوجود نمی آمد. او معتقد است که اکنون نیز قادر است ظرف 24 ساعت این مناقشه را حل و فصل کند. 

در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به روز سی صد و چهل و چهارم جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

***

شورای امنیت سازمان ملل در سالگرد آغاز جنگ  نشستی درباره اوکراین برگزار می‌کند

شورای امنیت سازمان ملل متحد نشستی را در خصوص مسائل مربوط به اوکراین در تاریخ 24 فوریه (5 اسفند ماه و سالگرد آغاز حمله نظامی روسیه به این کشور) تشکیل خواهد داد. این موضوع در برنامه ریزی گسترده انجام شده درباره رویدادهای شورای امنیت در ماه فوریه مشخص شده است.

 موضوع این نشست "حفظ صلح و امنیت در اوکراین" خواهد بود. این نشست در قالب مناظره برگزار می شود، یعنی نه تنها 15 عضو شورای امنیت، بلکه سایر کشورهای عضو سازمان ملل نیز می توانند در آن شرکت کنند. جزئیات بیشتری درباره این نشست منتشر نشده است.

ونسا فریزر، نماینده دائم کشور مالت در سازمان ملل که ریاست دوره ای شورای امنیت در ماه فوریه را بر عهده دارد، اعلام کرد که روسیه درخواست تشکیل نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد در خصوص اوکراین در تاریخ 8 فوریه (19 بهمن ماه) را داده است، ولی هنوز این مسئله بطور قطعی مشخص نشده است.

در دسامبر سال گذشته، اوکراین تمایل خود برای برگزاری "اجلاس صلح" در سازمان ملل متحد در اواخر ماه فوریه را اعلام کرد. دمیتری کوله‌با، وزیر خارجه اوکراین گفت که سازمان ملل می‌تواند بهترین بستر برای این منظور باشد و دبیرکل این سازمان، آنتونیو گوترش، می‌تواند میانجی در جذب طرف‌های گفتگو باشد. در عین حال، کوله‌با یادآور شد که روسیه «تنها پس از تشکیل دادگاه بین‌المللی» می‌تواند به چنین نشستی دعوت شود.

سازمان ملل از پذیرش ورزشکاران روسیه در مسابقات بین المللی حمایت کرد

گزارشگران ویژه سازمان ملل متحد - الکساندرا زانتاکی و ک.پ. آشوینی،  بامداد امروز اعلام کردند که سازمان ملل تبعیض علیه ورزشکاران فدراسیون روسیه و بلاروس را بر اساس ملیت آنها را غیرقابل قبول می داند. 

این کارشناسان یادآور شدند: «یک نوع قانون باید برای همه ورزشکاران صرف نظر از ملیت آنها اعمال شود. این به معنای آن است که هرگونه تبلیغات در زمینه نفرت ملی، نژادی یا مذهبی که تحریک به تبعیض، خصومت یا خشونت باشد، باید ممنوع باشد و ورزشکاران روسی و بلاروسی نیز از این امر مستثنی نیستند.»

زانتاکی و آشوینی تصمیم کمیته بین المللی المپیک (IOC) مبنی بر اجازه حضور ورزشکاران روسیه و بلاروس را تایید کردند. آنها تاکید کردند که رویدادهای ورزشی را نمی توان برای اهداف سیاسی مورد استفاده قرار داد و از همه شرکت کنندگان خواستند که در مناقشه فعلی طرفی نگیرند.

لازم به یادآوری است که روز چهارشنبه مشخص شد که کرستی کاونتری، عضو کمیسیون اجرایی کمیته بین المللی المپیک ، قهرمان دو بار شنای المپیک از زیمبابوه، از شرکت ورزشکاران روسی و  بلاروسی در بازی های المپیک سال 2024 حمایت کرد.

مدیر سرویس اطلاعات خارجی روسیه: ما نمی خواهیم تا آخرین فرد اوکراینی کشته شود

سرگئی ناریشکین، مدیر سرویس اطلاعات خارجی روسیه در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری نووستی که صبح امروز پنجشنبه دوم فوریه منتشر شده، اعلام کرد که این کشور در جریان عملیات ویژه به دنبال نابودی مردم اوکراین نیست. 

وی تاکید کرد: «ما درک می‌کنیم که اکثر مردم اوکراین افرادی عادی هستند که همانند شهروندان روس می‌خواهند زندگی مسالمت‌آمیزی داشته باشند، اما این افراد هم گروگان و قربانی رژیم تمامیت‌خواه و فاسد کی‌یف و هم قربانی سیاست تهاجمی آمریکا و متحدانش در ناتو شده‌اند.»

در عین حال، به گفته ناریشکین، غرب جمعی و مقامات کی‌یف اهداف دیگری را در این مناقشه دنبال می کنند که ارتباطی به مردم اوکراین ندارد و از نابودی آنها تا آخرین فرد نگرانی ندارند. وی یادآور شد که گسترش کمپین برای مسلح کردن کی‌یف نشان دهنده تمایل غرب به انجام اقدامات افراطی، از جمله قربانی کردن غیرنظامیان به خاطر رویای پیروزی در رویارویی با روسیه است.

ناریشکین: آمریکا تلاش زیادی برای حفظ وحدت کشورهای ناتو انجام می‌دهد

سرگئی ناریشکین، مدیر سرویس اطلاعات خارجی روسیه در بخش دیگری از این مصاحبه ابراز عقیده کرد که ایالات متحده انرژی بسیار بیشتری را برای حفظ اتحاد بین اعضای ناتو برای ادامه سیاست تهاجمی علیه روسیه صرف می کند و در این رابطه  واشنگتن اعضایی که در خصوص پیروی آنها از فرامین آمریکا تردید وجود دارد را با شدت عمل سر جای خود می نشاند. 

این مقام اطلاعاتی روسیه افزود: «ما به وضوح می بینیم که به محض اینکه یکی از متحدان تردیدی به خود راه دهد، با شدت عمل در جای خود نشانده می شود. برای مثال، تلاش اولاف شولتز، صدراعظم آلمان فدرال برای ابراز تردید و کمی عقب‌نشینی در خصوص تقویت موقعیت آلمان در رویارویی این کشور با روسیه، چنین سرنوشتی داشت و او در نهایت مجبور به تسلیم شدن در مقابل خواست واشنگتن شد.»

سرگئی ناریشکین چند روز قبل نیز گفت که در اروپا هیچ موضع گیری واحدی در مورد وضعیت اوکراین وجود ندارد. به نظر وی، این شرایط ناقض برنامه و انتظارات ایالات متحده است.

سفیر روسیه: آمریکا تمایلی برای حل و فصل دیپلماتیک درگیری در اوکراین ندارد

آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در واشنگتن شب گذشته در یک برنامه تلویزیونی ابراز عقیده کرد که ایالات متحده تمایلی برای حل و فصل دیپلماتیک درگیری اوکراین ندارد، صحبت بر سر "حفظ گرمای کنترل شده" است. 

آنتونوف گفت: «در حال حاضر، آمریکایی‌ها تمایلی به حل و فصل وضعیت ایجاد شده در خاک اوکراین از طریق دیپلماسی ندارند. آنها به صراحت می گویند که ما نباید متوقف شویم، باید جلو برویم، ما باید به پمپاژ ارتش اوکراین با سلاح های مختلف ادامه دهیم. و به نظر من، صحبت بر سر حفظ گرمای کنترل شده در درگیری در خاک اوکراین است که با اهداف خاصی دنبال می شود.»

به عقیده این دیپلمات، آمریکایی ها متوجه شده اند که نمی توانند تنها با استفاده از سلاح و «با دم توپ قرار دادن سربازان اوکراینی» در این جنگ پیروز شوند. واشنگتن این واقعیت را پنهان نمی کند که هدف آمریکا در اوکراین تحمیل شکست استراتژیک بر روسیه و تضعیف و از بین بردن این کشور است.

آنتونوف افزود: وقایع جاری در اوکراین بخشی از "مبارزه جهانی بر سر نظم نوین جهانی" است که فعلا خطوط کلی آن فقط قابل مشاهده است.

ارسال تانک برای کی‌یف تأثیر جدی بر ماهیت روابط غرب و روسیه دارد

سفیر روسیه در ایالات متحده تاکید کرد که انتقال تانک توسط کشورهای غربی به اوکراین ماهیت روابط غرب و روسیه را به طور جدی تغییر خواهد داد. 

 آناتولی آنتونوف یادآور شد که بحث گسترده در مورد تامین تانک برای ارتش اوکراین در رسانه ها یا اینکه این تجهیزات به تدریج به کی‌یف منتقل خواهند شد، چندان مهم نیست. این دیپلمات تاکید کرد: من معتقدم که واقعیت ظهور چنین سلاح‌هایی و این سلاح‌های تهاجمی به شدت بر پویایی و ماهیت روابط غرب و روسیه تأثیر می‌گذارد.

علاوه بر این، سفیر روسیه در واشنگتن از لفاظی های مقامات آمریکایی که ادعا می کنند ایالات متحده تانک ها را برای دفاع به اوکراین منتقل می کند، انتقاد کرد و گفت که در اسناد به تصویب رسیده در سازمان ملل که ایالات متحده هم به آن رای داده، به وضوح بیان شده که تانک ها جزو تسلیحات تهاجمی هستند.

علاوه بر این، این دیپلمات به دیدگاه نمایندگان کنگره آمریکا اشاره کرد که از دولت بایدن انتقاد می کنند "در نهایت، نه به دلیل ارسال تسلیحات سنگین، بلکه برای این واقعیت که کمک های ارائه شده توسط کاخ سفید به کی‌یف کافی نیستند."

آنتونوف از بلینکن به خاطر ارتباط با لاوروف از طریق یک واسطه انتقاد کرد

آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در ایالات متحده از تصمیم آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا برای تماس با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه از طریق یک فرد واسطه انتقاد کرد. به گفته وی، در این رابطه سامح شکری، وزیر امور خارجه مصر به عنوان یک رابط عمل کرده است.

آنتونوف با لحنی خشمگین افزود: «[ایالات متحده] این وضعیت را عادی می‌داند که برخی از پیام‌های بلینکن از طریق آقای شکری یا از طریق برخی دیگر از مقامات سایر کشورها به سرگئی لاوروف منتقل می‌شود. چطور؟ او نمی تواند تلفن را بردارد، فقط به وزیر ما زنگ بزند و در مورد موضوعات بسیار جدی صحبت کند؟» 

وی همچنین درباره اظهارات غیرممکن بودن گفتگو بین فدراسیون روسیه و ایالات متحده در قالب قبلی اظهار کرد. به گفته آنتونوف، طرف روسی روی این موضوع حساب نمی کند و آماده است در کار مشترک تجدید نظر کند تا به سطح احترام متقابل بین شرکا برسد. وی در پایان گفت: پیش نیاز چنین گفت‌وگویی باید غیرقابل قبول بودن سیاست ضد روسی، به رسمیت شناختن منافع ملی و ارائه تضمین‌های امنیتی قابل اعتماد و تقویت‌شده برای طرف روسی باشد.

روز گذشته سرگئی لاوروف اعلام کرد که سامح شکری، همتای مصری او در جریان سفر خود به مسکو، پیام آنتونی بلینکن در مورد اوکراین را به وی ابلاغ کرد. وزیر خارجه روسیه تاکید کرد که مسکو بار دیگر این پیام را شنید که "روسیه باید متوقف شود، روسیه باید خاک اوکراین را ترک کند و سپس همه چیز درست خواهد شد."

لاوروف در عین حال تاکید کرد که صرف نظر از اینکه غرب چگونه تلاش می کند تا اقدامات خود برای پمپاژ سلاح اوکراین را توجیه کند، همه به خوبی می دانند که ناتو مستقیماً یک جنگ ترکیبی علیه روسیه به راه انداخته است.

سفیر  روسیه تنها جهت گیری مهم در گفتگوهای مسکو و واشنگتن را نام برد

سفیر روسیه در ایالات متحده یادآور شد که از میان تمام زمینه‌های گفتگو بین مسکو با واشنگتن، بحث درباره پیمان کاهش تسلیحات تهاجمی استراتژیک (START) و همکاری فضایی همچنان موضوعاتی مهم در روابط دوجانبه هستند.

آناتولی آنتونوف گفت: چه چیزی در روابط ما با آمریکایی‌ها باقی مانده است؟ خوب، شاید امروز بتوانیم همکاری در امور فضا و توافقنامه مربوط به ادامه کاهش تسلیحات راهبردی و تهاجمی را نام ببریم که در همچنان با نقص هایی در حال اجرا هستند.

این دیپلمات روس ضمن صحبت در مورد پیمان استارت، تاکید کرد که در حال حاضر این توافقنامه جایگزین  مشابهی نداردو به همین دلیل لازم است در چارچوب تعیین شده برای مؤثرترین همکاری در این زمینه تلاش کرد. به گفته آنتونوف، سیاست غیردوستانه واشنگتن مانع همکاری سازنده روسیه و آمریکا شده ولی اگر این وضعیت تغییر کند، مسکو آماده دیدار با آنها است.

این دیپلمات تاکید کرد که تضمین های امنیتی قابل اعتماد دوجانبه که طرف مقابل هنوز برای گام مربوطه آماده نیست، پیش نیاز یک گفتگوی سازنده است. وی افزود: ما فقط برای گفتگوی برابر و متقابل با احترام با آمریکایی‌ها آماده هستیم، مصمم هستیم مشکلات بین‌المللی را با هم به عنوان اعضای دائم شورای امنیت و به عنوان دو قدرت هسته‌ای پیشروی جهانی حل کنیم.

آمریکا آماده پذیرش بازرسان روسیه در تأسیسات خود در چارچوب پیمان استارت است

ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا شب گذشته اعلام کرد که ایالات متحده از روسیه می خواهد تا در رابطه با امکانات کارشناسان آمریکایی برای انجام بازرسی از تاسیسات این کشور در چارچوب توافقنامه کاهش تسلیحات تهاجمی استراتژیک (استارت) تجدید کند، زیرا خود واشنگتن به مسکو اجازه می دهد تا چنین بازرسی هایی را انجام دهد .

 پاتل در یک نشست خبری گفت: تنها کاری که روسیه باید انجام دهد این است که اجازه از سرگیری بازرسی ها در خاک خود را طبق پیمان استارت بدهد، همانطور که سال ها چنین بوده است. این به معنای تشکیل یک کمیته مشترک مشورتی است. هیچ چیز مانع از بازدید متخصصان روسی از ایالات متحده و انجام بازرسی نمی شود.

پیش از این، معاون دستیار رئیس جمهور ایالات متحده و هماهنگ کننده سیاست دفاعی و کنترل تسلیحات شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت که واشنگتن آماده همکاری سازنده با مسکو برای اجرای کامل مفاد پیمان استارت جدید است.

سازمان ملل: تعداد پناهندگان اوکراینی در اروپا از 8 میلیون نفر فراتر رفت

دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان (UNHCR) روز چهارشنبه گزارش داد که از فوریه سال گذشته تاکنون 8,046,560 نفر از اوکراین به اروپا رسیده اند.

بر اساس گزارش کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، طی هفته گذشته حدود 49 هزار و 987 پناهجو خاک اوکراین را ترک کرده اند.

بر اساس گزارش دفتر سازمان ملل، روسیه بیشترین تعداد پناهنده از اوکراین را دریافت کرد و تعداد آنها به 2 میلیون و 852 هزار و 395 نفر رسیده است. رتبه دوم در این فهرست لهستان (یک میلیون . 563 هزار و 386) و سپس آلمان (یک میلیون و 55 هزار و 323)، جمهوری چک (486 هزار و 133)، ایتالیا (169.306)، اسپانیا (161.012)، بریتانیا (158.800)، بلغارستان (151.712)، فرانسه (118.994)، فرانسه (118.994)، رومانی (110901)، مولداوی (108824) و اسلواکی (107199) هستند. در کشورهای دیگر تعداد پناهجویان از 100 هزار نفر فراتر نمی رود.

ظبق این اطلاعات، 4 میلیون و 823 هزار و 326 پناهنده در برنامه های حمایت و حمایت موقت ملی سایر کشورها گنجانده شده اند. در مجموع، از 24 فوریه سال 2022 که جنگ آغاز شد تا تاریخ 31 ژانویه سال 2023، حدود 18.2 میلیون نفر اوکراین را ترک کردند و تقریباً 10 میلیون نفر به این کشور بازگشتند.

پیش از این، فیلیپو گراندی، کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، به کشورهای اتحادیه اروپا در مورد لزوم آمادگی برای موج جدید احتمالی پناهندگان از اوکراین هشدار داد. به گفته وی، این مسئله به این دلیل است که "ارتش روسیه بر شدت اقدمات نظامی خود در مناطق شرق اوکراین افزوده است".

پیش از این ایلوا یوهانسون، کمیسر امور داخلی اتحادیه اروپا گفته بود که در حال حاضر 4 میلیون پناهنده از اوکراین در اتحادیه اروپا وجود دارد. در عین حال، به گفته وی، بسیاری از کشورهای اروپایی تحت فشار مهاجرت هستند.

رئیس جمهوری چک: اوکراین در آینده باید عضو ناتو و اتحادیه اروپا شود

پتر پاول،  رئیس جمهوری منتخب جمهوری چک شب گذشته در مصاحبه ای ابراز عقیده کرد که اوکراین در آینده باید به عضویت اتحادیه اروپا و پیمان آتلانتیک شمالی ناتو درآید.

از پاول پرسیده شد که آیا قصد دارد در نشست بعدی ناتو در ویلنیوس شرکت کند و آیا از پذیرش اوکراین در این اتحاد حمایت خواهد کرد یا خیر. وی گفت: «بله، من قصد دارم در اجلاس شرکت کنم. به عنوان بخشی از یک رویکرد هماهنگ، از پذیرش اوکراین در ناتو حمایت خواهم کرد. نظر من این است که در آینده اوکراین باید بخشی از ناتو و اتحادیه اروپا باشد.»

پتر پاول همچنین روز گذشته از برگزاری مذاکرات صلح برای حل مناقشه در اوکراین در صورت وجود «کوچکترین فرصتی» برای این امر حمایت کرد. در عین حال، وی تاکید کرد که کی‌یف باید به عضویت ناتو درآید، زیرا ارتش اوکراین، به نظر او، با توجه به درگیری با روسیه، تجربه ترین در اروپا خواهد بود.

این در حالی است که روزنامه پولیتیکو روز گذشته گزارش داد که در نشست آتی در کی‌یف در 3 فوریه ( روز جمعه، 14 بهمن ماه)، کشورهای اتحادیه اروپا قصد دارند اعلام کنند که اوکراین نمی تواند به سرعت به عضویت این اتحادیه درآید. احتمالاً رهبران اتحادیه اروپا تنها تضمین‌های مبهمی خواهند داد که اوکراین پس از انجام تمام الزامات کمیسیون اروپا به عضویت اتحادیه اروپا در خواهد آمد.

نتانیاهو تاکید کرد که خواهان رویارویی با روسیه نیست

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی روز چهارشنبه در مصاحبه با شبکه CNN اعلام کرد که اسرائیل خواهان رویارویی نظامی با روسیه نیست، به همین منظور هماهنگی هایی با نیروهای مسلح روسیه در جریان پروازهای نیروی هوایی اسرائیل بر فراز آسمان سوریه انجام می شود. وی یادآور شد که روسیه و اسرائیل روابط پیچیده ای دارند.

وی تاکید کرد: از اینجا خیلی نزدیک، در مرز شمالی ما، سوریه است و هواپیماهای اسرائیلی و روسی در کنار هم پرواز می کنند.خطر یک برخورد هوایی در سوریه وجود دارد. نتانیاهو گفت که ترجیح می‌دهد این اتفاق نیفتد و این نگرانی‌ها را با صراحت با ولادیمیر پوتین، رئیس‌ جمهوری روسیه نیز در میان گذاشته است.

نخست وزیر اسرائیل در پایان گفت: «و من آشکارا می گویم که من خواهان رویارویی نظامی روسیه و اسرائیل نیستم و هیچ کس هم چنین چیزی را نمی خواهد».

نتانیاهو در همین مصاحبه گفت که اسرائیل در حال بررسی امکان تامین سامانه دفاع موشکی گنبد آهنین به اوکراین است. وی یادآور شد که ایالات متحده پیش از این «بیشتر» مهمات را که قبلاً در اسرائیل بود به کی‌یف فرستاده بود و تأکید کرد که این تصمیم از طرف خود مقامات واشنگتن گرفته شده است.

 رئیس کابینه دولت اسرائیل افزود که آماده است در صورت دریافت چنین درخواستی، در مذاکرات روسیه و اوکراین میانجی باشد.

توافق کی‌یف و پاریس برای تامین رادار برای سامانه‌های دفاع هوایی اوکراین 

وزارت دفاع اوکراین روز چهارشنبه گزارش داد که این کشور  با  فرانسه در خصوص تحویل رادارهای فرانسوی به منظور عملکرد بهتر سامانه‌های دفاع هوایی اوکراین به توافق دست یافته است.

آلکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین گفت: او به همراه سباستین لکورنو، همتای فرانسوی خود تفاهم نامه ای را با گروه تالس در مورد تامین رادارهای MG-200 برای پدافند هوایی اوکراین امضا کرده است.

روز قبل، سباستین لکورنو، وزیر دفاع فرانسه، پس از مذاکره با همتای اوکراینی خود اعلام کرد که پاریس 12 فروند دیگر توپخانه سزار را به اوکراین ارسال خواهد کرد. وی افزود که فرانسه همچنین 150 مربی نظامی خود را برای آموزش 600 نظامی اوکراینی در ماه به لهستان اعزام خواهد کرد.

روزنامه پولیتیکو پیش از این نوشت که فرانسه قصد دارد موضوع آموزش خلبانان نیروهای مسلح اوکراین برای کنترل جنگنده های غربی را بررسی کند. بطور همزمان امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه از امکان تحویل جنگنده به اوکراین توسط کشورهای غربی خبر داد. با این حال، وی تاکید کرد که انتقال چنین سلاح هایی نباید به تشدید درگیری منجر شده و از آنها برای حمله به خاک روسیه استفاده شود.

سهم حامیان حمایت بیشتر از کی‌یف در میان آمریکایی‌ها به زیر 50 درصد رسید

نتیجه اولین نظرسنجی منتشر شده در ایالات متحده پس از اعلام عرضه تانک های آبرامز به اوکراین، نشان داده که سهم طرفداران حمایت بیشتر از کی‌یف در میان شهروندان آمریکایی برای نخستین بار به زیر 50 درصد رسیده است. این مسئله  روز چهارشنبه در 31 ژانویه در نشریه آمریکایی Breitbart با استناد به داده های تحقیقاتی انجام شده گزارش شده است.

این نشریه می‌نویسد: «در عین حال، 49 درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی گفتند که کنگره باید بودجه و تسلیحات بیشتری به اوکراین بدهد و 47 درصد گفتند که این کار نباید انجام شود».

این نظرسنجی همچنین نشان داد که نیمی از آمریکایی‌ها (50 درصد) سیاست های جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در درگیری در اوکراین را تایید نمی کنند. تنها 41 درصد از پاسخ دهندگان از عملکرد رئیس فعلی کاخ سفید حمایت کردند. 4 درصد دیگر پاسخ دادن به این سئوال را دشوار دانستند و 5 درصد نیز گفتند که از مناسب بودن خط واشنگتن مطمئن نیستند.

این نظرسنجی توسط موسسه  Hart Research Associates/Public Opinion Strategies Study طی دهه آخر ماه ژانویه، درست زمانی که دولت بایدن در حال بررسی ارسال تانک های آبرامز M1A2 به اوکراین بود، انجام شد.

پوتین وزارت دفاع را موظف به جلوگیری از گلوله باران مناطق مرزی روسیه توسط اوکراین کرد

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، روز چهارشنبه،  وزارت دفاع این کشور را موظف کرد که تمامی اقدامات لازم برای جلوگیری از گلوله باران مناطق مرزی روسیه توسط طرف اوکراینی را انجام دهد.  وی در نشست ویژه بازسازی زیرساختارهای مسکونی در مناطق مرزی که در نتیجه حملات  از سوی اوکراین آسیب دیده اند، گفت: «اولویت اصلی اقدامات در این زمینه حذف احتمال گلوله باران است، که البته این وظیفه به وزارت دفاع مربوط می شود.»

رئیس جمهوری روسیه یادآور شد: «بسیاری از مردم در جریان حملات خانه های خود را از دست دادند، مجبور به نقل مکان نزد اقوام یا محل سکونت موقت شدند و همچنین با قطعی در تامین آب، گرما و برق مواجه شدند. من توجه همکارانم در دولت و در حوزه را جلب می کنم: مشکلات برای شهروندان بسیار حاد است. تعمیر یا جبران خسارت وارده به آنها، بازگرداندن تاسیسات انرژی و تامین آب و گرما و ... به طور موثر ضروری است..»

پوتین خواستار آن شد که همه سؤالات مربوط به بازسازی مسکن در مناطق هم مرز با اوکراین و مناطقی که تحت تأثیر شرایط اضطراری قرار دارند باید در کوتاهترین زمان ممکن بسته شوند.
علاوه بر این، رئیس جمهور یادآور شد که وی با فرماندار منطقه بلگوراد، ویچسلاو گلادکوف، ملاقاتی داشته که به طور مفصل گزارشی در خصوص وضعیت منطقه دریافت کرده است. پوتین گفت که در پی این نشست دستوراتی برای بازسازی منطقه بلگوراد داده است.

در اواخر ماه ژانویه، فرماندار بلگوراد یادآور شد که از آغاز گلوله باران توسط نیروهای مسلح اوکراین 25 نفر از ساکنان این منطقه کشته و نزدیک به 100 نفر زخمی شده‌اند.

از اواسط ماه اکتبر سال 2022، سطح متوسط واکنش به خطرات در تعدادی از مناطق غربی فدراسیون روسیه که با اوکراین مرز مشترک دارند:  در جمهوری کریمه، وارونژسکی، کورسک، بلگوراد، بریانسکی، مناطق راستوف و منطقه کراسنودار اعلام شده است. 

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1014476